Kommenteeri

Kool on läbi. Aga kuhu edasi? Karjäärinõustamine aitab leida rada.

Kooli saab peagi läbi? ..aga mida või kuidas edasi? Kuidas leida endale sobivat eriala? Millisesse kooli edasi minna? Mida teha siis, kui üldse ei tea, mida edasi õppida tahaks? Kuidas leida oma rada? Millist karjääri soovin endale luua?  Need küsimused ringlevad ilmselt paljude noorte peas.  

Kõige lühem vastus küsimusele, mida oma elus edasi teha, oleks: tee seda, mida tahad! Seega eelkõige tuleks mõelda selle peale, milline inimene sa oled ja mida elus tahad ära teha? Enese soovidest arusaamine polegi aga paraku niisama lihtne… Tahtmisi võib olla ju väga palju ja erinevaid või suisa üksteisega ka vastuolus ning tahtmised ka muutuvad. Lisaks on oluline, et töömaailmas oleks olemas võimalus neid soove ja tahtmisi ellu viia, aga ka töömaailm ju muutub.

Olukord, kus maailm muutub, me ise muutume ja meie soovid muutuvad, teebki karjäärivalikud tänapäeval keeruliseks. Seetõttu ei saa rääkida karjäärivalikust kui ühekordsest otsusest vaid karjäärijuhtimisest kui pidevast ja elukestvast protsessist, kus inimene avastab ennast, uurib töömaailma võimalusi, seab eesmärke ja tegutseb, arendab ja loob iseennast ning enda jaoks tähenduslikke väärtuseid. Noore jaoks, kes on kooli lõpetamas ja oma karjääri alguses, oluline endalt küsida, mis on minu jaoks esimesed sammud, mida ma tahan teha? Mis saab olema minu hariduslik „vundament“ , mille peale ma hakkan rajama oma edasisi samme? Millised on need oskused, mida ma kindlasti soovin arendada? Mis on see valdkond või eriala, millest ma tahan rohkem teada? Mida ma tahan oma elus ära teha? Kas mul on pikaajalisi unistusi, kuhu suunas liikuma hakata? Millised on minu unistused? Mis teeb mind õnnelikuks?  

Õnneotsingud ja iseenda tundmaõppimine on omavahel lahutamatult seotud – ilma teiseta ei tule esimesest midagi välja. Kui ennast ei tunne, kuidas siis teada, mis õnnelikuks teeb? Enesetundmine aitab otsustada, milline tegevus sobib, mis sind huvitab, mida sa suudad hästi teha ja milles tuleb end arendada. Läbi tegutsemise ja erinevate kogemuste õpime ennast tundma. Seega tuleb ennast proovile panna katsetades erinevaid tegevusi läbi noorteprojektide, vabatahtliku töö, praktika, õpilasfirma, suviste ajutiste tööde jms.

Eelkõige on tulevikuvalikute tegemisel oluline iseenda olemusest teadlikuks saada ja oma eripäraga arvestada. Nii saad end tulevikus oma igapäevase leivateenimise juures ka õnnelikult tunda – tahta hommikul rõõmuga tööga alustada ja õhtul rahulolevalt puhkama minna. Erialavalikul tuleks kindlasti lähtuda nii enda  isiksuseomadustest ja eeldustest, kui ka väärtustest.

Mõtle kindlasti ka sellele ja uuri välja, kus on võimalik õpitava/soovitud erialal rakendust leida. Kas töökohad on pigem kitsas valdkonnas või annab valitud eriala laiapõhjalise ettevalmistuse, mille teadmisi saab mitmel pool võrdselt hästi ära kasutada? Ühelt poolt hõlmavad elukutsed kitsamat ringi tegevusi kui koolides õppekavadega pakutav ainete valik. Teisalt on õpingute käigus omandatud teadmisi võimalik ära kasutada paljudel erialadel.

Kasuta oma fantaasiat ja püüa ette kujutada, mis saab edasi siis, kui eriala on omandatud, lõpudiplom edukalt kätte saadud. Kujutle end tulevikku ja mõtle, kuidas oleks seda tööd teha, milleks kool sind ette valmistas. Kujutle ette oma ideaalset elu – mida see kindlasti peab sisaldama, et võiksid olla õnnelik ja rahul? Kas just selle eriala õppimine viib sind sellele lähemale? Kindlasti ei tasu õppima minna eriala ja omandama teadmisi, mis üldse ei huvita ja mida sa ei kavatse kunagi rakendada.

Alati võib küsida teistelt inimestelt infot, toetust ja ka arvamusi, kuid seejuures tuleb saadud info siiski enda jaoks läbi sõeluda ning ise teha oma elu puudutavad otsused. Siin saab kindlasti aidata ka karjäärinõustaja, kellega koos saab analüüsida iseennast, enda jaoks olulisi väärtusi, huvisid, motivatsiooni, tugevaid külgi, töömaailma võimalusi jm. ning seeläbi saada suuremat selgust.

Ei ole olemas vaid ühte õiget teed ega plaani, sa võid alati oma plaani ümber mõelda, kui plaan ei tööta või huvid või prioriteedid muutusid, ei pea tegema ühte kindlat valikut kogu eluks ja sa ei ole kunagi liiga vana, et õppida juurde ja teha oma karjääris muudatusi. 

Karjäärinõustaja Marjuga kohtumiseks broneeri aeg info@karjaaripold.ee


Lisa kommentaar

Email again: