Ettevõtetele – JOB CRAFTING praktiline koolitus
Tavapäraselt peetakse organisatsioonis karjääri all silmas peamiselt tööpositsioonide vahetamist või inimese arengut ühe ametikoha raames. Kuid suurepärane võimalus eduka ja rahuldustpakkuva karjääri kujundamiseks organisatsioonis on ka töö ümber kohandamine - job crafting.
Tavapäraselt on ametikoht moodustatud töö analüüsi (ingl job analysis) ja kujundamise (ingl job design) alusel, koondades tööülesanded ühe ameti alla. Nõuded esitatakse ametijuhendis ja eeldatakse, et seda tööd teeb üks inimene. Värbamise käigus püütakse välja selgitada just sellele töökohale kõige sobivamate eeldustega inimene. Paraku ei ole enamasti võimalik leida inimest, kes täielikult sobib vabale ametikohale. Inimene ise tunneb ennast kõige paremini. Talle võikski anda võimaluse kohandada oma töö iseendale veelgi sobivamaks ja motiveerivamaks. Töötajale antakse võimalus nihutada ise oma olemasolevate tööülesannete täitmise piire füüsiliselt või kognitiivselt: ta võib võtta ette rohkem või vähem ülesandeid, võib laiendada või vähendada nende kohaldamisala või muuta tööülesannete täitmise viisi. Ta võib suurendada või vähendada töö variatiivsust, leida uusi suundi või värskeid käsitlusi jms.
Job crafting on töökohta rikastava kujundamise meetod. See on tegevus, mille viib läbi töötaja ise muutmaks oma töö piire, ulatust ja mõju nii reaalselt kui ka tunnetuslikult, seda oma tööülesannetes ja suhetes. See on iseenda interpretatiivne tööanalüüs – kuidas inimene ise oma tööd mõistab, kohandades oma tööülesandeid enda isiksusele sobivamaks ning tunnetades rohkem oma töö tähtsust ja tähendust. Selle tulemusena tajutakse vähem pinget ja stressi ning suureneb pühendumus, motivatsioon ja tööga rahulolu.
Praktiline koolitus toetub Job Crafting Exercise (JCE) meetodile, mis baseerub tipptasemel uuringutel ja on välja töötatud Michigani Ülikoolis. Meetod aitab näha oma tööd paindlikumalt, kui et rangelt paigas tööülesannete nimekirja ning selle abil saab olemasoleva töö kohandada rohkem sobivaks inimese tugevustega, isiksusega, väärtustega, kirega, huvidega. Koolitusel kasutame töö craftimiseks mänguklotse või spetsiaalseid töölehti, millest meisterdame endale sobiva töö kujutise. Samuti kasutame tööalase suundumuse küsimustikku ja isiksuseküsimustikku, et paremini tundma õppida enda tugevusi, mida töö kohandamisel arvesse võtta.
Koolituse tulemusena tõuseb teadlikkus enda tugevustest, oma tööalase motivatsiooni, pühendumise ja töösoorituse tõstmise võimalustest. Kasvab tööalane enesekindlus ja tööga rahulolu ning selgineb töö mõte. Samuti suureneb meeskonna energia ja sünergia. Koolitusel on positiivne mõju organisatsioonide põhiväärtustele nagu: innovatsioon, tulemused, meeskonnavaim ja kirg.
Koolitusel osalenud on välja toonud, et läbi töö kohandamise protsessi on oma tööd võimalik tunnetada hulka positiivsemana ning läbitehtav iseenda ja oma töö analüüs annab vastuseid küsimustele „miks ma tunnen nii nagu tunnen“ ning see omakorda aitab viia rõõmsa taipamiseni, mida muuta nii iseendas, oma töös kui oma elus laiemalt. Ettevõtete juhid on avastanud job crafting metoodikas abimehe, kuidas jõuda inimeste mõtete ja tunneteni kui sisemise motivatsiooni mõjutajateni. Eriti sobiv on koolitus läbi viia enne arenguvestlusi.
Töö kohandamisest saab
pikemalt lugeda meie artiklitest hingelepai.ee , Äripäeva Personaliuudiste lehelt või kuulata Äripäeva Raadiost.