Kommenteeri

Muutused on siiski ka head

Käesolev aasta on muutnud maailma. Muidugi maailm on alati olnud pidevates muutustes, kuid sel aastal oleme vast kõik tunda saanud, mida tähendab, kui tõesti ei tea, mis saama hakkab ja kuidas. Ometi tuleb meil kõigil teha selles kaoses igapäevaseid otsuseid, olenemata sellest, et me ei pruugi osata ette näha, mida muutus tegelikult kaasa toob.

Läbi muutuste üritame pürgida võimalikult rõõmsalt ja tasakaalukalt püstitatud eesmärkide või unistuste-soovide suunas nagu laevukesed tormisel merel. Tormiga merel olles on mõistlik jälgida tuult ja laineid ning nende mõju laevale. Kui oskad hinnata riske ja juhtida laeva, siis on kõik hästi ja isegi põnev seilata tuulisel merel. Ka tasasel merel on tore sõita. Nii nagu vahelduvad ilmaolud merel, muutuvad olud ka igapäevases elus. See lihtsalt on nii. Seega ei jäägi muud üle, kui et tuleb lihtsalt õppida koos pidevate muutustega elama ja see kõik võib olla tore nagu laevareis.

Alljärgnevalt 4 märkamist elust enesest, kuidas muutused on head:  

1) Muutused toovad tihti kaasa keerulisi olukordi, mis panevad inimesi rohkem koostööle, et leida lahendusi. Head meeskonnad sünnivad siis, kui on olnud ühiseid raskuseid, mida koos nutikalt ületada.

2) Muutused tekitavad uudishimu - mis hakkab juhtuma? Kus ja kuidas on muutusega edukalt hakkama saadud? Kuidas siit minna edasi? Just uudishimu on õppimise ja arengu peamine motivaator. Areng on üks kõige olulisemaid motivatsioonifaktoreid ning tihti just muutused sunnivad meid uusi asju õppima.  

3) Läbi muutuste saame õppida tundma ka iseenda uusi tugevusi. Muutus paneb meid uutesse olukordadesse, tegema asju teistmoodi, rakendama teistsuguseid oskuseid, välja mõtlema uusi lahendusi. Uutes olukordades saame rakendada ja arendada enda loovust, analüüsivõimet, paindlikkust, kannatlikkust jm.

4) Muutused treenivad meid vastupidavamaks. Inimese kõrge optimism, lootuse tunne, tunnetatud võimekus ja paindlikkus on psühholoogiline kapital, mida me saame endas arendada, et pidevate muutustega hästi toime tulla.   Kui usun, et kui ma tegutsen, siis läheb paremaks, et tulevikus on minu jaoks midagi toredat ootamas, et kõik saab korda ja läheb hästi, mul on oskused, kuidas toime tulla, raskustes näen väljakutseid, millega on huvitav tegeleda, siis kõike seda tehes ei tundu muutused enam hirmutavad.

5) Otsides loovalt lahendusi uutele probleemidele, õppides uusi oskuseid, arendades endas optimismi, lootuse tunnet ja paindlikkust areneme me inimestena, luues iseendast järjest täiuslikumat versiooni.

Iga torm raputab laeva ja iga muutus kõigutab meie identiteeti. Kuniks torm ja vesi on vaid laeva ümber, mitte aga laeva sees, on kõik hästi ja saab nautida sõitu. Sama ka muudatustega elus - kui ma ise olen tasakaalus, optimistlik, paindlik, uudishimulik ja õpivalmis, saab läbi maailma kaoste õppida tugevamaks ja paremaks inimeseks kasvamist.  

Marju Põld, karjäärinõustaja 

Lisa kommentaar

Email again: