Gähtlin Leppänen, MA
Psühholoogi ja koolitajana lähtun oma töös positiivse psühholoogia põhimõtetest – ALATI on ressursse, mis väljakutseid pakkuvas olukorras aitavad ja oskusi, mida saab õppida juurde koolitustel.
Eluoskuste õpetamine, kuidas reguleerida iseennast, oma emotsioone, kuidas arendada sotsiaalseid oskusi heaks tiimikaaslaseks olemisel ja psühholoogilisi oskusi sooritusolukorras ning seeläbi hoida kõrge oma psühholoogiline heaolu – need on läbivad teemad, mida täiskasvanute koolitamisel õpetan.
Tänaseks olen omandanud spordipsühholoogia eriala ja spordipsühholoogi kutse (kutsetunnistus nr 189803).
Koolipsühholoogiast spordipsühholoogiani jõudsin tegelikult juhuslikult Tallinna Ülikooli vilistlaskonverentsil mind tugevalt inspireerinud spordipsühholoogia töötoas osalemise tõttu, peale mida ma otsustasin, et spordipsühholoogia on uus suund, kuhu liikuda edasi. Psühholoogia magistrikraadi omandasin Tallinna Ülikoolis juba aastaid tagasi, sporditeaduste, spordipsühholoogia ained ja erialapraktika tegin Tartu Ülikoolis, 2022 aasta sügisel sain spordipsühholoogi kutse.
Olen noorsportlasele
Varasem pikaajaline töökogemus laste ja noortega on andnud mulle suuna ka spordipsühholoogias – peamiselt töötan just noorsportlastega, kes on väga lähedal täiskasvanute tasemel võistlemisele või siis veel aastaid sinna aega, et nad ikka jõuaksid oma unistusteni ja oskaksid tippsportlase teekonnal ettetulevate psühholoogiliste takistustega paremini hakkama saada ega loobuks.
Minu eesmärk oma töös on tugevdada või anda sportlasele tagasi eneseusk, et kõik vajalik on tema sees olemas, et edu saavutada, lihtsalt mõned oskused vajavad juurde õppimist või lihvimist.
Töös pean oluliseks hea kontakti saamise, mis annaks sportlase usu, et spordipsühholoog saab olla abiks ja teaduspõhiste teadmiste ja oskuste edasiandmist, mida sportlane saab rakendama hakata.
Olen lapsevanemale
Noorsportlastega koos käib kaasas ka vanematega töö, et ka nemad oskaksid paremini oma sportlast toetada ja hoida fookust arengul, õppimisel ja vaimse tugevuse kasvatamisel.
Olen sooritajale
Spordipsühholoog saab toetada igasugust sooritajat – muusikuid, lauljaid, näitlejaid, avalikke esinejaid kui ka muid sellise töö tegijaid, kelle tööl on mõju teistele inimestele (arstid, päästjad, politseinikud jne). Soorituses on oluline osata fokusseerida end õigesti, et sooritus tuleks ootuspärane ja vahel võib erinevate kogemuste mõjul olla see häiritud. Ja siis on spordipsühholoog see spetsialist, kes oskab vajalike oskuste õpetamisega abiks olla.
Koolituste kaudu on võimalik korraga rohkemale hulgale töise soorituse tagamaid selgitada ja harida selles osas, kuidas saab enesejuhtimisega tõsta kontrollitunnet ja eneseusku.
Olen treeneritele
Tegelen ka treenerite koolitamisega ja olen olnud erinevatele treeneritele mentoriks, et aidata kaasa spordipsühhoogia väärtuse tõstmisele ja rohkemale rakendamisele treeningutes, kus keskkond peaks olema noorsportlast toetav, vigadesõbralik ja arengule suunatud.
Kõikides tegevustes lähtun erialasest eetikast, teaduspõhistest lähenemistest ja teadmistest ning pean oluliseks praktiliste oskuste edasiandmist.
Kui tundub, et saan sulle abiks olla, siis võta ühendust gahtlin@gmail.com või info@karjaaripold.ee
Kohtumiseni!